Zapraszamy do naszych stoisk na targach
22 lutego, 2023
Aromaty
Najpopularniejsze aromaty w słodyczach i produktach cukierniczych
29 czerwca, 2023

Czy aromaty spożywcze są odpowiednie dla wegan i wegetarian?

Aromaty spożywcze to dodatki do produktów, które mają za zadanie wzmacniać ich walory smakowe, wizualne i pomóc w ich rozróżnianiu. W praktyce takie substancje powodują, że konkretny wyrób jest o wiele smaczniejszy i częściej kupowany.

Czy aromaty spożywcze mogą szkodzić osobom stosującym dietę wegańską lub wegetariańską? Wszystko zależy od sposobu ich powstawania.

Jak powstają aromaty spożywcze?

Zbilansowana dieta dla wegetarian, jak również jadłospis diety wegańskiej to korzystne dla zdrowia sposoby żywienia. W założeniu mają zwiększyć podaż warzyw i owoców i tym samym dostarczać organizmowi potrzebne witaminy i składniki mineralne.

Czy aromaty spożywcze zawarte w składzie poszczególnych produktów mogą szkodzić osobom decydującym się na weganizm lub wegetarianizm? Warto wiedzieć, jak powstają takie związki chemiczne:

  • metoda biotechnologiczna (aromaty powstają w procesie fermentacji i reakcji enzymatycznych jako wynik naturalnych procesów),
  • metoda chemiczna (dochodzi do syntezy aromatów jako związków aromatycznych),
  • metoda fizykochemiczna (związki są izolowane z naturalnych składników i tworzą mieszaniny będące podstawą do wyodrębniania aromatów),
  • metoda termiczna (dochodzi do utleniania lipidów powstających w wyniku smażenia, gotowania czy pieczenia ze składników, które nie mają właściwości zapachowych).

Produkcja aromatów a regulacje prawne

Niezależnie od tego, czy aromaty spożywcze powstają w wyniku procesów naturalnych czy sztucznych, ich produkcja jest regulowana przepisami prawa. Już sam fakt stanowi gwarancję, że są to substancje bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, choć nie zawsze korzystne.

Aby dodatek mógł zostać dopuszczony do użytku, musi spełniać normy wskazane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie środków aromatyzujących i niektórych składników żywności o właściwościach aromatyzujących do użycia w oraz na środkach spożywczych.

Co prawda nie dowiedziono, że substancje wzmacniające smak czy zapach pożywienia miałyby negatywnie wpływać na dietę wegańską i wegetariańską, jednak ich zwolennicy świadomie rezygnują ze sztucznych dodatków w żywności.

Aromaty spożywcze naturalne – zgodnie z ideą diety wegan i wegetarian

Dieta wegańska to bardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Weganie rezygnują ze spożywania nie tylko mięsa, ale wszystkich odzwierzęcych produktów. W ich jadłospisie królują owoce i warzywa, a sama dieta polega na zastępowaniu białka zwierzęcego białkiem roślinnym.

W każdym przypadku jedną z przyświecających idei jest żywienie najbardziej korzystne dla zdrowia i przy jak najmniejszej szkodzie dla środowiska.

Choć aromaty czy koncentraty spożywcze nie zaburzają tego założenia, najlepiej wpiszą się w nie te substancje, które powstają w wyniku naturalnych procesów, czyli fizykochemicznych i biotechnologicznych. Te ostatnie mają na celu wytworzenie aromatu w drodze pobudzenia procesów powstawania odpowiedniego związku.

Z kolei metoda fizykochemiczna wiąże się z ekstrakcją substancji zapachowych bezpośrednio ze źródła, np. z łodygi, liścia czy skórki owocowej. W ten sposób pozyskuje się np. olejek lawendowy, anyżowy czy cynamonowy.

Jeśli zastanawiasz się nad zmianą sposobu żywienia w tym kierunku ze względów zdrowotnych, ale także światopoglądowych, z pewnością będziesz musiał zmienić także swoje nawyki zakupowe.