5 stycznia, 2021
Kostka masła

Aromaty spożywcze – co o nich wiemy. Właściwości, skład i rodzaje aromatów

Propozycją na sezon świąteczny jest nowy w naszej ofercie naturalny aromat cynamonu ZP95. Został skomponowany z myślą o branży piekarskiej i cukierniczej. Aromat nadaje się również do lodów, nadzień owocowych, produktów mlecznych, czy mięsa. Popularną kompozycją jest łączenie cynamonu z jabłkiem.[...]
3 lipca, 2018
aromaty spożywcze czy są zdrowe

Czy aromaty spożywcze są zdrowe?

Każda osoba, która sięga w sklepie po jedzenie: wędlinę, ser, ciasto, jogurt, chipsy, oczekuje, że dany produkt będzie smaczny. Jedzenie ma przynosić dawkę przyjemności, poprawiać samopoczucie, ma kojarzyć się z błogością.
3 lipca, 2018
rodzaje aromatów

Rodzaje aromatów

W większości produktów żywnościowych znajdziemy aromaty spożywcze. Oczywiście są różne rodzaje aromatów, natomiast ich rola polega praktycznie zawsze na tym samym – podkreśleniu, wzmocnieniu nadaniu odpowiedniego zapachu i smaku.
3 lipca, 2018
Aromat dymu wędzarniczego

Aromat dymu wędzarniczego – co to jest i czy jest szkodliwy

Używanie aromatów w przemyśle spożywczym stało się powszechne. Zarówno aromaty sztuczne, jak i aromaty naturalne wykorzystywane są we współczesnej produkcji żywności. Bardzo popularnym środkiem aromatyzującym, który wykorzystuje się w wytwarzaniu wędlin i kiełbas jest aromat dymu wędzarniczego.