Co to są aromaty spożywcze?
Aromaty spożywcze są substancjami lub kompozycjami substancji, które dodaje się do żywności w celu poprawy ich walorów zapachowych. Przyjemny zapach nie tylko pobudza ośrodek głodu i sprawia, że produkt jest spożywany z większą przyjemnością. Aromaty pozwalają też niwelować nieprzyjemne zapachy naturalne, które są właściwe np. dla fermentowanych produktów mlecznych.
Jak powstają aromaty spożywcze?
Poszukiwanie właściwej kompozycji zapachu odbywa się w laboratorium. To tam miesza się, próbuje i testuje tworzone aromaty. Po uzyskaniu idealnego przepisu trafia on do hali produkcyjnej, w której jest mieszany, preparowany lub syntetyzowany za pomocą nowoczesnych maszyn. Mieszaniny składników są rozpuszczane w olejach lub alkoholu. Mogą też być suszone w suszarniach rozpyłowych, w celu uzyskania aromatycznego proszku.
Gdzie można kupić aromaty spożywcze?
Aromaty spożywcze można kupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych, które specjalizują się w sprzedaży asortymentu dla cukierników, piekarzy czy producentów z innych branż spożywczych. W ilościach hurtowych są one dostępne w firmie, która zajmuje się dystrybucją wyrobów takich marek, jak Butter Buds Food Ingredients, Blue Mountain Flavors (aromaty wytrawne) oraz International Bakers Services (aromaty słodkie). Firma GBD Aromaty ma swoją siedzibę w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 36.
Co to są aromaty naturalne?
Aromaty naturalne są jedną z trzech grup aromatów spożywczych stosowanych do poprawy walorów zapachowych produktów. Wspólną cechą kompozycji z tej kategorii jest ich pozyskiwanie wyłącznie z naturalnych źródeł. Aromaty te często nie mają nic wspólnego z bezpośrednim źródłem, które reprezentują. Przykładowo: aromat waniliowy (wanilina) powstaje z otrąb ryżowych. Zawarty w nich kwas ferulowy jest przetwarzany w wanilinę przez specjalne mikroorganizmy.
Czym się różnią aromaty naturalne i syntetyczne?
Aromaty naturalne są substancjami, które powstają wyłącznie z wykorzystaniem źródeł przyrody. Mogą być bezpośrednio ekstrahowane z różnych części roślin, jak np. olejek miętowy czy pomarańczowy. Mogą też być produkowane z innych składników roślinnych lub zwierzęcych przy użyciu kultur bakterii, grzybów czy enzymów. Przykładowo do naturalnych zalicza się aromat malin, który w warunkach przemysłowych jest uzyskiwany z drzewa cedrowego lub z chmielu.
Czy aromaty spożywcze są zdrowe?
Stosowanie aromatów spożywczych jest regulowane odpowiednimi przepisami. Dopuszczają one do użytku wyłącznie takie substancje, które są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Niektóre związki jednak mogą wywoływać alergie, dlatego obowiązkiem producenta jest informowanie o nich na opakowaniu. Ponadto, przepisy zobowiązują producentów do czytelnego informowania o rodzaju i źródle aromatu. Jeśli np. na opakowaniu napisano, że zostały zastosowane naturalne aromaty truskawkowe, malinowe i inne można mieć pewność, że są one w 95% pozyskiwane z wymienionych źródeł.
Jakie może być zastosowanie aromatów spożywczych?
Zastosowanie aromatów spożywczych jest bardzo szerokie, a substancje z tej grupy pojawiają się w niemal wszystkich produktach przetworzonych. Do najczęściej aromatyzowanych zaliczają się takie produkty jak: mrożonki, konserwy i marynaty, przetwory mleczne, słodycze i wypieki, napoje i soki, używki, sosy, majonezy, potrawy instant i dla dzieci.